Spływ kajakowy jednodniowy Wdą

Czas spływu7 h
Długość spływu22 km

Cennik spływu kajakowego


Kajak 2-os. cena za osobę55 zł / 2-os. 110 zł
Kajak 1-os. cena za osobę70 zł / 1-os.
Canoe 3-os. cena za osobę50 zł / 3-os. 150 zł
- Cena powyżej 30 osób
- Cena przy transporcie powrotnym tylko kierowców
Do uzgodnienia
Kilka informacji jak rozpocząć spływ kajakowy jednodniowy z Lipusza do Wdzydz Kiszewskich
  1. Odcinek liczy długość 22 km, czas płynięcia tym szlakiem to około 6-7 godzin z przystankiem.
  2. Szlak bardzo łatwy nawet dla początkujących kajakarzy.
  3. Sam ustalasz w jaki dzień chcesz popłynąć i o której godzinie.
  4. Nie ograniczamy cię czasowo – jednodniowy spływ kajakiem zakończysz w jednym z czterech miejsc wyznaczonych na mapce o dowolnej godzinie. A na telefon odbierzemy cię z tego miejsca max. do 1-godz. oczekiwania.
  5. Otrzymasz od nas mapkę całego szlaku.
  6. Samochód zostawisz u nas na parkingu koło przystani kajakowej bez dodatkowych opłat.
  7. Dzieci do lat 8 w kajaku trzyosobowym lub dwuosobowym z dostawką nie płacą.
  8. Cena spływu kajakowego jednodniowego od osoby wraz z transportem powrotnym do Lipusza według cennika powyżej.
Opis

Spływy kajakowe jednodniowe to  świetna propozycja dla osób bez kajakarskiego doświadczenia, które  nie chcą od razu rzucać się na głęboką wodę. Długość takiego szlaku wystarcza, żeby nacieszyć się wiosłowaniem i podziwiać piękne widoki bez nadmiernego wysiłku.

Spływ kajakowy jednodniowy Wdą nie wymaga pokonywania skomplikowanych przeszkód – skakania po drzewach ani wciskania się pod nie.

Wda to rzeka, która stanowi kwintesencję  kajakarstwa rekreacyjnego – malownicze otoczenie i łatwość szlaku, dają możliwość na ciekawe spędzenia dnia dla rodzin z dziećmi.

Co można zobaczyć podczas spływu? M.in. piękne zakątki Borów Tucholskich, Wdzydzki Park Krajobrazowy, zabytkowe mosty, „Kaszubskie Morze” –  miejsce gdzie łączą się cztery jeziora:  Radolne,  Jeleń,  Gołuń i Wdzydze, mnóstwo ciekawych obiektów –  dworki, chaty, wiatraki, skanseny i wiele innych.

Spływy kajakowe jednodniowe to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Rozbudowana infrastruktura wzdłuż szlaku – sklepy, bary, WC – zapewniają  komfort wycieczki.


*  Litery (prawa) i (lewa) informują o tym, po której stronie rzeki znajduje się opisywany obiekt.

179,0 km Wieś Lipusz, staw młyński, zastawka i dalej funkcjonujący młyn, przenoska, 500 m.

Gminne pole biwakowe. W tym miejscu najdogodniej rozpoczynać jednodniowy spływ kajakiem. Jest to duża gminna wieś położona na skraju Borów Tucholskich i Zaborów. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1398. Już w XIV wieku istniała tu parafia, a w XVII wieku działał Młyn Papierniczy na Wdzie. Obecnie centrum bardziej przypomina miasteczko niż wieś. Centralną budowlą jest 100 letni budynek Banku Ludowego i stojący nieopodal czwarty z kolei lipuski kościół zbudowany w latach 1866-67 z cennymi, uratowanymi z pożaru poprzedniego kościoła feretronami, figurą św. Franciszka oraz gotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. We wsi restauracja, sklepy, apteka, przychodnia, PKP i PKS.

Najbliższy, 2,5 km odcinek trasy to urocza, licząca 4-5 m szerokości rzeczka, meandrująca wśród pól i łąk.

176,4 km Most betonowy na trasie krajowej Kościerzyna­ – Chojnice, pod mostem silny nurt, kamienie i pale. Odcinek aż do Kruglińca to rzeka o szybkim nurcie z licznymi kamieniami. Mijamy most drogowy, poniżej którego rzeka płynie przez piękny zalesiony wąwóz. Częstsze płycizny. Kolejny most w miejscowości Ostrów Szwedzki na trasie Lipuska Huta-Płocice.

171,5 km Drewniany mostek na lokalnej drodze, rzeka płynie wśród łąk.

Wpływamy w granice Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który utworzony został w 1983 roku. Zajmuje obszar 17 650 ha, w tym 11 170 ha lasów i 2135 ha wód powierzchniowych (12%). W lasach z przewagą boru świeżego i suchego dominuje sosna. Park obejmuje obszar jeziora Wdzydze, okolicznych jezior i rzek oraz tereny leśne północnej części Borów Tucholskich. Osią hydrograficzną jest Wda. W parku znajdują się 53 jeziora o pow. przekraczającej 1 ha. Osobliwością parku jest żółw błotny, a także rzadkie odmiany troci występujące w jeziorze Wdzydze.

170,0 km Ujście krótkiego dopływu z jeziora Osty, które łączy się szerokimi cieśninami na południe z jeziorem Bielawy i na północy z jeziorem Wyrówno. Brzegi tych jezior w znacznej części są trudno dostępne, z wyjątkiem jeziora Wyrówno, które posiada bardziej urozmaicone i dostępne brzegi. Łączna powierzchnia tych jezior wynosi 160 ha.

Poniżej ujścia prąd powolny.

169,8 km Drewniany most i wpływ do rynnowego jeziora Schodno, o pow. 71 ha, głębokości 7 m i długości 2 km. Przy końcu jeziora, w lesie, na piaszczystym brzegu pole biwakowe. Jezioro coraz bardziej zwęża się i przechodzi w rzekę o szybkim nurcie.

166,4 km Most lokalny, za nim ujście Trzebiochyktóra razem z Graniczną tworzą uroczy szlak kajakowy.

166,0 km Betonowy most drogowy we wsi Loryniec, pod mostem bystrze, a po lewej stalowe kołki. We wsi sklepy. Nurt w dalszym ciągu szybki, kamieniste podłoże, brzeg wysoki, zalesiony.

163,0 km Miejscowość Czarlina, most lokalnej drogi. Prąd zwalnia, dolina rozszerza się, rzeka płynie wśród łąk.

160,4 km Za rybakówką rzeka skręca ostro w lewo, na południe. Uwaga!!! należy zachować czujność, gdyż rozpoczynające się na wprost jeziora Słupinko i Słupino zachęcają do wpłynięcia i sprawiają wrażenie jakby główny nurt rzeki prowadził na wprost. Wpływamy na krótki i szeroki odcinek rzeki, i przepływamy pod mostem.

160,2 km Wpływamy na jezioro Radolne w środkowej jego części. Skręcając w prawo, na zachód, możemy dopłynąć do położonego na jego końcu pola biwakowe. Szlak prowadzi jednak na wschód, skręcamy więc w lewo.

159,4 km Dopływamy do miejsca, gdzie łączą się cztery jeziora: od zachodu Radolne , od północy Jeleń , od wschodu Gołuń i od południa Wdzydze. Tworzą one kompleks o pow. 1656 ha (w tym 150,7 ha zajmują wyspy), zwany „Kaszubskim Morzem”, położony w dwóch krzyżujących się rynnach polodowcowych, stąd jego bardzo charakterystyczny kształt krzyża. Jest to największe jezioro na Pojezierzu Kaszubskim. Łączna długość ramion rozpostartych na wschód i zachód ma 9 km, na południe 11 km. Na jeziorze znajduje się 9 wysp, największa Wielki Ostrów ma 3 km długości. W jeziorze żyje troć wdzydzka. Jezioro położone jest na wysokości 133 m n.p.m., a jego brzegi o różnej wysokości, w większości porośnięte są lasem.

Nad jeziorem Gołuń w znanej wsi turystyczno-letniskowej Wdzydze Kiszewskie ze wszech miar godne uwagi jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, w którym na powierzchni 12,5 ha znajduje się ponad 30 zabytków budownictwa drewnianego przeniesionych z terenu Kaszub i Kociewia; dworki, chaty, budynki gospodarcze, wiatrak – koźlak i kościół. Skansen nieczynny jest w poniedziałki. We wsi ponadto sklepy, poczta, restauracja, bary, PKS, wypożyczalnie, pole biwakowe i Stanica Wodna PTTK.

Nasze mocne strony

Firma godna zaufania Navigo Kajaki Lipusz

Firma godna zaufania 2015-2024

Nasi klienci mogą monitorować naszą firmę w każdym momencie.

Doświadczenie Navigo Kajaki

Doświadczenie

Firma „NAVIGO” od 1994 roku zajmuje się produkcją sprzętu wodnego.

sprzęt wodny navigo kajaki

Sprzęt wodny

Produkowany sprzęt dedykowany jest amatorom i profesjonalistom, ośrodkom i pensjonatom oraz wypożyczalniom sprzętu wodnego.

transport navigo kajaki

Własny transport

Nasz sprzęt wodny dostarczamy samochodami i przyczepami dostosowanymi do przewozu na terenie całej Polski i Unii Europejskiej.